Viac sa o týchto štyroch védických pravdách (4 tattvas), princípoch života dozviete z ranných správ Paramahamsa Nithyanandu v priamom prenose denne od 2:30 hod. na Nithyananda TV s prekladom do slovenčiny na Ustream !

Odpovede na vaše otázky

Otázky a odpovede sú rubrika, ktorá vám ponúka možnosť vyjadriť svoje pochybnosti a dostať odpovede na otázky ktorým čelíte na vašej ceste sebapoznania.

Kedže Swamiji nás inicioval ako acharya (učiteľov, ktorí praktizujú to čo učia), s radosťou vás usmerníme a poradíme vám na vašej duchovnej ceste. Odpovede na vaše otázky budú vždy založené na učení osvieteného Avatára. 

V prípade, že nebudeme vedieť alebo nebudeme kvalifikovaní odpovedať vám, môžeme preposlať otázku priamo Swamijimu, ktorý denne počas ranných správ v Indii objasňuje oblasti nášho duchovného, spoločnského, kultúrneho aj politického života. 

Vaše otázky môžete zaslať na náš email innerawakeningsk@gmail.com


OTÁZKY A ODPOVEDE

 NAUČTE SA VIAC O SVOJEJ MYSLI
Otázka:  

Ako mám prijať ľudí takých akí sú a nevnucovať im svoju vôľu? Toto môj asi 
najvačší problém čo momentálne ohľadom seba pociťujem. Ďakujem. 


Odpoveď: 

Zamyslite sa, ake narocne a tazke je zmenit samych seba. Ked sa chceme zbavit co len jedneho zlozvyku, ake je to pre nas tazke a narocne a casto krat to vobec nedokazeme. Nedokazeme zmenit samych seba, ako potom ocakavame zmenit inych?

Kazdy z nas je unikatny a ma slobodnu volu. Nikto na svete nie je zodpovedny robit nas stastnymi. Nie je to nicia povinnost, iba nasa vlastna. My sami sme zodpovedni sa urobit stastnymi. Ak ocakavame, ze to za nas urobia ini, neustale sa snazime ich otesavat a menit podla toho, ako to nam vyhovuje. Ale my a nase nalady a tuzby a predstavy sa neustale menia a podla nasich tuzob a nalad potom nasledne neustale chceme menit aj ludi okolo seba. 

Ked jeden rok chceme vela cestovat alebo vela sportovat, ocakavame, aby nas partner takisto chcel cestovat a sportovat ako my, inak nie sme stastni. Ale povedzme, ze na dalsi rok objavime meditaciu a relaxlaciu, zrazu chceme, aby aj nas partner zacal vychutnavat to iste ako my, aby sme boli s nim spokojni.

My chceme neustale menit nase deti, partnerov, rodicov, priatelov, kolegov a znamich podla toho, ako to nam vyhovuje, pretoze sme tak zamerani na seba, na svoje stastie, ze nas zaujima len to, ako by sme my boli stastni a ako by sa ini mali zmenit aby sme my boli stastni.

Tento egocentrizmus nam nedovoluje prezivat skutocnu lasku a zit v realite. Nas svet je plny fantazie, neustale si predstavujeme, aky by mal kto byt aby nas to neranilo, aky by mal kto byt, aby sme boli veseli, aky by mal kto byt aby sme boli stastni, aky by mal kto byt, aby sme my boli stastni.

Toto je fantazia, nasa zbozna predstava ako by nas zivot mal vyzerat. Ale realita je uplne ina. Lenze, my sa nikdy nechceme pozerat na realitu taku aka je. Vidiet realitu taku aka je totiz znamena milovat ludi takych aki su, nie takych, akych by sme ich my chceli mat. Ak mame partnera preto, lebo dufame, ze nam ponukne to co my chceme, to co mame v nasej fantazii, tak v skutocnosti nezijeme s nasim partnerom, ale s nasou predstavou o nom. Toto vsak nie je skutocna laska, toto je len kontrakt. V kazdom vztahu len nieco ocakavame a ini na oplatku ocakavaju od nas. Ak tato vymena docasne uspesne funguje, hovorime tomu "laska". Avsak, akonahle niekto z partnerov prestane ponukat ocakavany vysledok, stav bytia, ocakavane spravanie, "laska" sa vypari. Toto vsak nie je skutocna laska, lebo ta sa nikdy "nevypari".

Skutocna laska vsak znamena milovat ludi takych, aki su. Prijat ich takych aki su, a to s otvorenou narucou. Skutocna laska znamena neustale sa pytat otazku: "Ako mozem prispiet do zivota tejto osobe? Ako mu/jej mozem pomoct zmenit jeho zivot k lepsiemu?"

Ak sa prestaneme zameriavat na seba ale na pomoc inym, sami sa zacneme zmenit. Len ked sa my sami zmenime, zmenia sa aj ini, zmeni sa aj nase okolie.

Ak nam niekto zdviha tlak, alebo adrenalin, su to nase engramy, nase nespravne mentlne vzorce, je to nasa reakcia na situaciu, nie vina ludi okolo nas. Ked mames niekym akykolvek problem , je to problem v nas, nie problem v tej druhej osobe. 

Co sa musime opytat je: Preco reagujem tymto stylom? Je na pricine moja zavist? Moje nizke sebavedomie? Moja ziarlivost? Moj strach? Je to preto, ze ten dotycny je viac "uspesny" ako ja? Je to preto ze je krajsi ako ja?
Na nasu reakciu  moze byt milion dovodov. Vzdy hladajme priciny v sebe a pracujme na ich odstraneni z nas, nie na tom, ako zmenit inych ludi. Zmena musi prichadzat vzdy od nas.


Otázka:

Milá Vibhooti, už istý čas premýšľam nad tým, čo som čítal v článkoch od Teba ( z prednášok od Swamijiho ) a síce, že ako je to vlastne s tými myšlienkami?
Podľa Swamijiho sa: " počet myšlienok, ktoré máme začne automaticky znižovat, bez toho aby sme museli niečo urobiť. " 
a ďalej: "Tento stav s málo myšlienkami je fantastický pre ľudí, ktorí sú zvyknutí a pohodlní v priestore ticha."

Ale čo ak máme prácu, kde potrebujeme veľa komunikovať s kolegami, klientami,  tak potom menej myšlienok zároveň znamená aj zníženú schopnosť komunikácie a vyjadrovania, nachádzania  správnych slov ? V podstate aj Tvoja práca - tlmočenie - je práca so slovom, premýšľanie, práca s myšlienkami, ktorých určite potrebuješ hojnú zásobu a nie ich znižovanie... Tak aj pre Teba bude menej myšlienok, ktoré v dobrom slova zmysle majú byť pozitívom, vlastne negatívom. Možeš to vysvetliť?

Odpoveď: 

To, že sa bude znižovať počet myšlienok neznamená, že nebudeme môct myslieť alebo, že to obmedzí našu schopnosť používania mysle. Musíme pochopiť jednu vec a to je to, že naša myseľ je nástroj, ktorý máme  pod kontrolou my sami. Bohužial, rokmi nevedomia o tom ako naša myseľ funguje, bez toho aby sme skúmali ako sa dá naša myseľ ovládať a využiť v náš prospech, sme ju nechali celý život voľne bežať na automate a stratili sme schopnosť  ovládať ju. 

Vezmime si príklad záhradného náradia ako sú hrable. Keď potrebujeme niečo pohrabať, vezmeme si hrable a hrabeme. Keď potrebnú prácu skončíme, tak ich odložíme.

Presne takisto je to aj s našou mysľou. Naša myseľ je nástroj, ktorý môžeme používať podľa našej potreby a hoci sme zabudli ako sa to dá robiť, respektíve, hoci nás to nikto predtým nenaučil neznamená to, že sa to nedá naučiť. 

Princíp používania mysle je ten istý ako používania náradia. Keď potrebujeme myslieť, logicky rozmýšľať, strategizovať, manažovať, počítať, vymýšľať, alebo byť akokoľvek mentálne aktívni, začneme automaticky myslieť, rozmýšľať, vymýšľať, strategizovať, počítať... proste čokoľvek čo treba. Netreba nám na to žiadne špeciálne povolenie, ale len schopnosť a nie nič iné. Ak chceme niečo spočítať, jednoducho začneme počítať a naopak, ak nebudeme potrebovať myslieť, myseľ bude tichá, pretože v roku 2012 sa  počet myšlienok prirodzene drasticky zníži. 

Táto tichá myseľ je práve to, čo bude ľuďom spôsobovať chaos a depresiu, pretože ľudia budú tichú myseľ považovať za nudu, za prázdnotu, za nenaplnenosť a z toho  dôvodu prirodzene upadnú do depresie. Jedine čo nám stačí vedieť je, že nemať myšlienky nie je zlé. Vnútorné ticho nie je depresia, nie je nuda, nie je prázdnota, ale práve naopak, cez vnútorné ticho môžeme nájsť cestu k blaženosti.

Avšak ľudia, ktorí sa celý život venujú zabávaniu mysle, ktorí používajú zábavný priemysel ako TV, rádio, kino, hudbu, film, spoločnosť ľudí a neustálu aktivitu, budú ticho v ich vnútri veľmi ťažko znášať. Neustále zameranie sa navonok a nie dovnútra spôsobí chaos a depresiu z nudy. 

Veľký americký denník  pred mesiacom vydal článok, že podľa vedeckých výskumov bude do konca roka jeden z desiatich ľudí podrobený liečbe v mentálnych inštitúciách, čo znamená, že vedci sami predpokladajú, že úroveň depresie bude rozšírená medzi jednu desatinu ľudstva. Pozor, nejedná sa o obyčajnú depresiu, ale klinickú depresiu, kedy už pacient nezvláda bežný život, ale musí byť podrobený odbornej lekárskej starostlivosti a liečbe. Čo sa týka obyčajne dennej depresie, nízkych nálad, pocitu prázdnoty, bude to oveľa väčšie číslo. Preto je veľmi, veľmi dôležitá meditácia. Je veľmi dôležité byť zvyknutý na priestor ticha, na priestor bez myšlienok.  Takže riešenie na tento problém je jediné - meditácia. Zvykať si na ticho, zvykať si na priestor pokojnej mysle je jediná nádej neupadnutia do depresie. 

Swamiji nám minulý týždeň znova zopakoval, že ak chceme zarobiť veľké peniaze, nech investujeme do sektoru mentálneho zdravia v akejkoľvek sfére, či už mentálnych nemocníc, farmaceutík na depresiu alebo prírodných doplnkov na depresiu, čokoľvek čo sa týka mentálneho zdravia bude po roku 2012 vo veľkom prekypovať.

Otázka:

Ja totiž u seba badám, a myslím že si to nenamýšľam, že som nejako myšlienkovo zbrzdený, či spomalený a je to skôr na škodu, lebo tým automaticky trpí aj komunikácia a mne to vadí. Tak ak vieš vysvetliť túto dilemu, budem veľmi povďačný. 

Odpoveď:

Ak na sebe badáte, že ste myšlienkovo "zabrzdení", tento jav nemá s prirodzeným znižovaním myšlienok nič spoločné. Jedná sa o otupenosť mysle. Je to problém našej schopnosti, alebo lepšie povedané, našej vôle myslieť. Keď sme napríklad v práci, kde potrebujeme myslieť, ale povieme, že sa nám "nedá",  to je inercia (nečinnosť) a stagnácia,  otupenosť mysle.

Musíme si uvedomiť, že naša myseľ je pod našou kontrolou, nikto iný len my sami určujeme, či budeme myslieť alebo nie. Takže príčina na otupenosť nie je niekde mimo nás. V skutočnosti si túto otupenosť vytvárame sami. 

Ako z toho von? Stači jasné, vedomé rozhodnutie: "Budem tvorivý, budem myslieť, budem používať moju myseľ aktívne!"  Ak to nejde prirodzene ľahko, treba to robiť ako tapas, až kým sa to nestane samé. 

Tak, dúfam že vám tieto otázky pomohli objasniť nejasnosti ohľadne myslenia a znižovania počtu myšlienok. Ak by ste mali ešte nejaké otázky ohľadne tejto tematiky, napíšte nám. 
Explodujte v osvietení!
Nithyanandam!
Ma Nithya Vibhooti